Розв'язання проблемних ситуацій морально-етичного змісту

*  Твоя мама прийшла з роботи дуже втомлена. Як ти запропонуєш їй свою допомогу?

*  До Тані на День народження прийшли друзі. Вони вітають й, дарують подарунки. Побачивши книгу, Таня засмучено промовляє: «Така у мене вже є...» Взявши коробку цукерок, говорить: «Я такі не люблю...»

-  Назвіть, які помилки зробила Тетянка? (Інсценізуючи цю ситуацію, можна запропонувати такий варіант:  гості мовчки дарують подарунки,  а Тетянка   висловлює  невдоволення.   Запитання  до  дітей:  - Яких   помилок припустилися гості, а яких - Тетянка?)

* Був сонячний і морозний день. Після занять, діти взяли санчата, лижі й вийшли у двір. Мишко й Сашко по черзі катали один одного на санках. А поряд стояли Оля та Вітя, зовсім ще маленькі діти. У них не було санчат, і вони заздрісно дивилися на хлопців.

- Що вам не подобається у цій ситуації? Як би ви повелися, опинившись на місці цих хлопчиків?

*  На прогулянці Сашко впав і пошкодив ногу. Коли діти повернулися в групу й почали роздягатися, Ганнуся допомогла Сашкові роззутися. Вася, побачивши це, розсміявся: «Подивіться, Ганнуся - Сашкова бабуся, вона його роздягає!»

- Хто з дітей поводився правильно? Якою можна назвати Ганнусю? А Васю? Якщо б ви опинилися на місці Ганнусі, як би вчинили?

*  Зимового недільного ранку дві подруги пішли до кінотеатру на дитячий сеанс. Коли погасло світло, дівчатка побачили, що екран їм заступають два хлопчики, які не зняли своїх хутряних шапок.

- Які правила поведінки в кінотеатрі забули хлопці? Як можна ввічливо нагадати їм про це?

*  Миколка та Василько ходять в одну групу. Якось Миколка вдарив Василька, бо в нього був поганий настрій. - Як ви вважаєте, що мав би зробити Василько? А як би вчинили ви?

*  Діти вирішили будувати космічний корабель. Командиром призначили Сашка. Але на той час, коли корабель був готовий, повернувся до групи Василь, який довго хворів. Він попрохав призначити командиром його.

-  Як ви вважаєте, хто в цій ситуації мав бути командиром? Як би ви  повелися в подібному випадку?

*  Діти одягаються йти на прогулянку. Мишко розмахує шарфом і б’є ним тих, хто стоїть поруч.

-  Що у поведінці хлопчика вам не подобається? Якби ви були поруч з  Мишком, що сказали б йому?

* Світланка та Миколка вчепилися за руль велосипеда, кожне вперто тягне його до себе. Ще хвилина - і діти посваряться.

- Що б ви зробили, якби опинилися поряд з цими дітьми?

*Хлопчик сидить  на стільці,  поруч з ним стоїть старенька бабуся  і розмовляє з ним.

-Чи правильно поводиться хлопчик? А як би ви вчинили?

* Двоє друзів їдуть у трамваї. Поряд з Геною стоїть жінка. Гена зробив ледь помітний рух, щоб підвестися, але побачивши, що жінка не звертає на нього уваги, відвернувся до вікна.

-  Будь ласка, сідайте, - почув Гена голос друга, який поступився своїм місцем.

- Як ви оцінюєте поведінку Гени? Чи правильно зробив його друг? Як би повелися ви на місці Гени?